top of page

Mandala

Nie wierzysz w siebie i wÅ‚asnÄ… kreatywność, Czujesz, że nic dla siebie ostatnio nie robisz, że stoisz w miejscu, ciÄ…gle borykasz siÄ™ z tymi samymi problemami zmieÅ„ to. ZostaÅ„ wÅ‚asnym psychologiem, poznaj ukryte pokÅ‚ady talentów, możesz to zrobić nie wychodzÄ…c z domu.

Zacznij od prostych  rysunków -  mandali.

​

Ta na pozór zwyczajna czynność wykonywana w skupieniu sprawi, że poczujemy siÄ™ odprężeni, wpÅ‚ynie Å‚agodzÄ…co na konflikty, zwiÄ™kszy naszÄ… zdolność koncentracji i zapamiÄ™tywania, a co wiÄ™cej pozwoli nam odkryć drugie dno nas samych, czyli sferÄ™, jaka czÄ™sto napawa niepokojem, jednak gdy tylko przekroczymy pierwszy lÄ™k zwiÄ…zany z nieznanym odkrywany klucz do naszych talentów, pragnieÅ„, zdolnoÅ›ci, tego wszystkiego co sprawi że możemy w peÅ‚ni poczuć niepowtarzalnÄ… wartość siebie.

Lekcja historii o mandali

Mandala to rysunek na planie koÅ‚a. Od wieków Å‚Ä…czyÅ‚a siÄ™ z wierzeniami z ideÄ… doskonaÅ‚oÅ›ci –koÅ‚o zawiera w sobie zamkniÄ™tÄ… przestrzeÅ„ -centrum, z jakiego roztacza siÄ™ widnokrÄ…g.

Powstanie mandali datuje siÄ™ na VIII w.  Mnisi TybetaÅ„scy kultywowali za jej pomocÄ… medytacjÄ™.

Jednak nieoficjalna data powstania mandali sięga o wiele dalej.

Pierwsze mandale byÅ‚y rysowane jeszcze w jaskiniach, czÅ‚owiek prehistoryczny malowaÅ‚ rysunki, które ksztaÅ‚tem przypominaÅ‚y okrÄ™gi. ZadziwiajÄ…cy jest fakt, że rysunki dzieciÄ™ce przypominajÄ… rysunki naskalne, być może dlatego, iż koÅ‚o zamyka rzeczywistość w bezpieczny krÄ…g, albo symbolizuje sÅ‚oÅ„ce siÅ‚Ä™, którÄ… prehistoryczny czÅ‚owiek uznawaÅ‚ za nadprzyrodzonÄ….

Forma mandali jest również obecna w koÅ›cioÅ‚ach Å›redniowiecznych -w mozaikowej posadzce na planie mandali, wierni odbywajÄ…c pielgrzymkÄ™ na kolanach w stronÄ™ centrum pokonywali kolejne krÄ™gi, aby w tym pokutnym geÅ›cie zbliżyć siÄ™ do Boga.

Z kolei koÅ›cióÅ‚ gotycki fascynuje rozetÄ… witraży na planie koÅ‚a. Skupia uwagÄ™ na centrum, którym jest Bóg.

Inne formy mandali obecne w historii do dziÅ› to STONE HENGE w Anglii

Większość miast zbudowanych jest na planie z centralnym rynkiem i ulicach rozchodzących się jak promienie z centrum. Także kosmogram, mapa horoskopowa zrobiona dla osoby przepowiadająca jej życie jest na planie mandali. Astrolog wkładając w centrum ziemię i z tej pozycji przyglądając się relacjom planet sporządza plan- mapę przepowiedni.

 

Pierwsza osobÄ…, która wykorzystaÅ‚a mandalÄ™ do pracy terapeutycznej byÅ‚ Karol Gustaw Jung. Sam codziennie zapisywaÅ‚ wÅ‚asne sny a także szkicowaÅ‚ w notatniku na planie koÅ‚a maÅ‚y rysunek, mandalÄ™. To dziÄ™ki tej pracy odkryÅ‚ zasadÄ™ funkcjonowania psychiki. Jako pierwszy też Jung  zapoczÄ…tkowaÅ‚  podejÅ›cie w którym punktem odniesienia nie jest patologia ale zdrowa jednostka psychiczna. CaÅ‚ość psychiki czÅ‚owieka Jung zamyka w Jaźni- symbolicznym obrazie mandali, gdzie jednoczÄ… siÄ™ siÅ‚y Å›wiadome i nieÅ›wiadome.

„wybrane przez twórcÄ™ kolory, ksztaÅ‚ty, ornamenty ich ukÅ‚ady wzglÄ™dem siebie oraz poÅ‚ożenie w obrÄ™bie koÅ‚a odzwierciedlajÄ… dynamikÄ™ życia psychicznego –pragnienia , oczekiwania, leki, choroby, namiÄ™tnoÅ›ci i ideaÅ‚y. Cykle zaÅ› mandal tworzonych w odstÄ™pach czasu sÄ… wyrazem procesów zachodzÄ…cych w zewnÄ™trznym i wewnÄ™trznym życiu twórcy” („Twoja Mandala” WiesÅ‚aw Karola str 6).

Spotkanie z mandalÄ…

Moje pierwsze spotkanie z mandalą miało miejsce na lekcjach z symboliki, jedno z przyjemniejszych zadań domowych brzmiało wykonaj rysunek mandali.

Praca ta zajęła mi jeden wieczór, wiedziaÅ‚am, że z symboli można wiele wyczytać o czÅ‚owieku, ale nie przypuszczaÅ‚am, że również wiele można wyczytać, jeÅ›li dana osoba specjalnie bÄ™dzie utrudniaÅ‚a to zadanie. Nigdy nie lubiÅ‚am publicznie odkrywać wÅ‚asnej natury, dlatego natrudziÅ‚am siÄ™ by moja praca niewiele zdradzaÅ‚a na mój temat. Na zajÄ™ciach wyrywkowa interpretacja mandali oczywiÅ›cie musiaÅ‚a trafić na mój rysunek. ZdziwiÅ‚o mnie jak wiele można byÅ‚o powiedzieć o mnie z jednaj kartki papieru zamalowanej rysunkiem na planie koÅ‚a, pomimo że doÅ‚ożyÅ‚am staraÅ„ by symbole byÅ‚y maÅ‚o czytelne.

To doÅ›wiadczenie zafascynowaÅ‚o mnie i zaczęłam sama poszukiwać informacji na temat mandali. Jeszcze w 1997 udaÅ‚o mi siÄ™ trafić na pierwsze wydanie książki do malowania mandali WiesÅ‚awa Karolaka. OkazaÅ‚o siÄ™, że mandala może być sposobem dialogu ze sobÄ… samym. DziÄ™ki pracy z mandalÄ… zaczęłam uważniej przyglÄ…dać siÄ™ sobie samej. Po pierwsze odkryÅ‚am, że lubiÄ™ rysować i że wcale nie sprawia mi to takiej trudnoÅ›ci jak przypuszczaÅ‚am. Zaczęłam również aktywniej zajmować siÄ™ dziedzinami, jakie mnie fascynowaÅ‚y. ZmieniÅ‚am stosunek do wielu czynnoÅ›ci, jakie kiedyÅ› uznawaÅ‚am, że sÄ… ponad moje możliwoÅ›ci. PrzestaÅ‚am mówić, że nie umiem a negacjÄ™ zastÄ…piÅ‚am sÅ‚owem spróbujÄ™. Dodatkowo zaczęłam mieć bardziej intensywne i kolorowe sny im regularniej zajmowaÅ‚am siÄ™ rysowaniem mandali, tym moje sny byÅ‚y bardziej żywe i peÅ‚ne kolorów.

 

ZasiadajÄ…c do malowania mandali czÄ™sto mam pustkÄ™ w gÅ‚owie a czasem w medytacji wczeÅ›niej przychodzi obraz formy, jakÄ… chcÄ™ wprowadzić. Malowanie wówczas jest sposobem zapisania medytacji na kartce, co zawsze daje dodatkowe informacje i inny oglÄ…d tematu, w jakim szukaÅ‚am odpowiedzi.

 

Mandala : Natchnienie

article-img-1.jpg
article-img-2.jpg

Czasem mandala jest sposobem na wyrażenie smutku, jaki odczuwam po rozstaniu, rysowanie mandali jest dokończeniem niezakończonej rozmowy, jak np. mandala namalowana dla babci, gdy odeszła

 

mandala : Pożegnanie

article-img-3.jpg

 Zdarza siÄ™, że mandala siÄ™ mi Å›niÅ‚a i namalowanie jej jest tylko formÄ… przeniesienia jej na papier lub pÅ‚ótno. Bywa też, że sen jest na tyle przerażajÄ…cy, że chce siÄ™ go zamknąć w formie mandali, tak aby zÅ‚agodzić koszmar. Uważam, że można w ten sposób nieÅ›wiadomie wpÅ‚ywać na negatywne skutki wydarzeÅ„, Å‚agodzÄ…c konsekwencje chorób lub innych trudnych sytuacji, które zapowiada nam sen. Wówczas wykonujÄ…c rysunek oswajamy rzeczywistość, możemy nanieść drastyczne wizje zamykajÄ…c je w okrÄ™gu, i dorysować rozwiÄ…zanie, np ochronne symbole które dla nas bÄ™dÄ… znakiem ochrony.

 

FormÄ… wewnÄ™trznej pracy z mandala może być również medytacja nad zagadnieniem choroby, bÄ…dź stanów zwiÄ…zanych z bólem – jednym z przykÅ‚adów takiej pracy jest pÅ‚ótno, które powstaÅ‚o po medytacji nad tematem bólów okresowych u kobiet i próbÄ… zrozumienia źródÅ‚a bólu. Zaangażowanie siÄ™ w malowanie wpÅ‚ywa wówczas na wzmocnienie procesu samoleczenia.

 

 

 

 

„mandala dla kobiet”

article-img-4.jpg

Mandale jakie malujÄ™ na życzenie innych osób, sÄ…  nawiÄ…zaniem do ich horoskopów urodzeniowych. A także wynikiem medytacji nad ich sytuacjÄ…, stanem zdrowia, czy potrzebami. Kolory i formy majÄ… za zadanie nieść pozytywny wpÅ‚yw dla wÅ‚aÅ›ciciela mandali.

 

mandala malowana jako odpowiedź na horoskop

article-img-5.jpg

Co siÄ™ dzieje gdy malujemy mandalÄ™ ?

Po pierwsze koncentrujemy się na jednej czynności, mamy zamkniętą przestrzeń, jaką należy wypełnić. Już sama koncentracja na kole daje poczucie ładu i porządku. Malując niezamierzone elementy, łącząc kolory i formy robimy to jak w uśpionym tańcu. Jedna część nas pracuje dobiera kolory, druga nieświadoma pozwala by ręka sama kreśliła kształty.

Świadomość przestaje kontrolować nasze ruchy i nieświadoma część nas otrzymuje pozwolenie dla wyrażenia siebie, tym właśnie jest spontaniczne rysowanie. Proces ten przypomina scalanie psychiki łączenie świadomości z nieświadomością, tak by obie sfery miały ze sobą łączność.

 

Estetyczny efekt naszej pracy jest na drugim miejscu, ważne, aby po narysowaniu mandali poczuć się dobrze.

 

Rysunek możemy nastÄ™pnie po odczekaniu chwili, starać siÄ™ zinterpretować, zrozumieć, możemy tego dokonać za pomocÄ… metody pierwszych skojarzeÅ„ , czyli pytaÅ„ co dany kolor dla mnie oznacza?  Dlaczego Å‚Ä…czy siÄ™ z tym ksztaÅ‚tem i szybkich odpowiedzi na pytania.

Możemy też posÅ‚użyć siÄ™ sÅ‚ownikiem symboli, gdzie natrafimy na opis archetypowych symboli. Jednak na ogóÅ‚ lepiej stworzyć wÅ‚asny sÅ‚ownik wÅ‚asnych skojarzeÅ„. Sami dla siebie możemy być czytelni w stopniu najwiÄ™kszym, o ile jesteÅ›my gotowi poznać prawdÄ™ o sobie: „ Absolutna prawda, wymaga absolutnej odwagi” (Twoja Mandala” WiesÅ‚aw Karola str 7)

 

        Z wÅ‚asnych obserwacji mogÄ™ powiedzieć, że wyróżniamy 2 fazy pracy z mandalÄ…: podstawowa i zaawansowana.

        Podstawowa to faza, gdzie uczymy siÄ™ wÅ‚asnych symboli, poznajemy prace z mandalÄ…, możemy skorzystać z porady terapeuty (malowane mandalÄ™ należy opatrzyć datÄ…, zatytuÅ‚ować i kompletować. Interpretacja przez terapeutÄ™ bÄ™dzie bardziej skuteczna, gdy zachowamy pewien cykl rysunków mandali.)

Malowane mandale mają na celu wspomaganie np. przy chorobie, lub działać łagodząco na konflikt (konflikt w relacji bądź konflikt wewnętrzny.)

MogÄ… również stanowić odpowiedź na gnÄ™biÄ…ce nas pytanie. Namalowana mandala pokazuje obraz naszej duszy, naszego stanu psychicznego w danym momencie.

W okresie fazy pierwszej poznajemy również wzory i kolory mandali, które chÄ™tnie malujemy, formy przychodzÄ…ce nam z Å‚atwoÅ›ciÄ… i te jakie przeważajÄ… w naszych pracach.

 

Faza zaawansowana to taka, w jakiej znamy już zasadnicze znaczenia symboliki, znamy wÅ‚asne upodobania, wiemy, jakie formy lubimy rysować. Mandala posiada okreÅ›lony rytm. Jest cyklem 12 faz możemy zauważyć, jakie cykl u nas przeważajÄ…, jakie mandale malujemy chÄ™tnie, a jakich unikamy, w którym cyklu mandali jesteÅ›my. (JeÅ›li pracujemy nad okreÅ›lonym tematem przy malowaniu mandali, może nam siÄ™ udać zobaczyć, w jakim momencie realizacji przedsiÄ™wziÄ™cia jesteÅ›my.

Np u osoby chorej może to być stan wyzdrowienia, u kogoś kto chce osiągnąć sukces zawodowy może poznać w jakim miejscu jest i jak zabrać się do kolejnego kroku, tak by nie trwonić energii.)

Znajomość symboliki pozwala świadomie wybierać kształty, tak by malowane formy oddziaływały na naszą psychikę i pomagały angażować się w przedsięwzięcia w życiu, jakie do tej pory były poza naszym zasięgiem.

Poprzez Å›wiadome wykonywanie form, które zawsze byÅ‚y z trudem, bÄ…dź niechÄ™tnie przez nas malowane możemy wyzwolić energie i nieÅ›wiadomie wpÅ‚ynąć na uaktywnienie tych miejsc w życiu, jakie do tej pory byÅ‚y w uÅ›pieniu.

​

Przykłady mandali

Malowanie mandali jest też polecane dla dzieci. Uczy koncentracji i wyciszenia.

 

Przykładowa mandala dziewczynki lat 6

„Radosne sÅ‚oneczko”

article-img-6.jpg

„Mandala Ewy”

 

Mandale prócz dziaÅ‚ania relaksujÄ…cego, mogÄ… również sÅ‚użyć, analizie sytuacji, w jakiej jesteÅ›my, np. stanu zdrowia.

Ta mandala namalowana zostaÅ‚a po wydarzeniu z upadkiem (zasÅ‚abniÄ™ciu). Spokojna przestrzeÅ„ zaburzona wyraźnÄ… nagÅ‚a ingerencjÄ… nieprzewidywalnego (w centralnym miejscu zÅ‚owrogie „oko” ), na dole zaznaczone serce, brÄ…zowÄ… otoczkÄ… -sugerujÄ… problemy ukÅ‚adu krwionoÅ›nego.

article-img-7.jpg

Mandala namalowana przez kobietÄ™ w wieku 50 lat

 

Cykl mandal rysowany przez mężczyznę w wieku średnim w momencie kryzysu

Możemy prześledzić dramaturgie procesu na rysunkach :

article-img-8.jpg
article-img-9.jpg

Ostatnia mandala pokazuje pełne rozładowanie energii i spokojny przepływ.

Pierwszy rysunek wskazuje na rozwarstwienie, poprzecinanie części siebie, kolory koÅ„czÄ… siÄ™ ostrymi ciÄ™ciami, co może oznaczać próbÄ™ rozwiÄ…zania trudnej sytuacji ostrym posuniÄ™ciem i dużą determinacjÄ™. Drugi rysunek pokazuje peÅ‚nÄ… destrukcjÄ™ i chaos, na trzecim widzimy gejzer, jaki próbuje siÄ™ wydostać na zewnÄ…trz i Å›cianÄ™, jakÄ… musi zburzyć po drodze. Czwarty rysunek uwydatnia opanowanie przez emocje, niebieska część wypeÅ‚nia poÅ‚owÄ™. emocje sÄ… wyzwolone, choć zauważa siÄ™ tu mocnÄ… fazÄ™ konfliktu i podziaÅ‚ na dwie sfery opozycyjne (woda też może oznaczać oczyszczenie). KoÅ„cowa mandala pokazuje na spokój i wyciszenie oraz harmoniÄ™ w przepÅ‚ywie emocji.

 

 

 

SÅ‚owniczek:

 

 

Czym jest mandala:

Mandala sanskryckie znaczenie tego słowa oznacza okrąg, koło, łuk. Mandala to forma artystyczna wykonana na planie koła.

Może to być rysunek, rzeźba, obraz olejny, lub pÅ‚askorzeźba np. wykonana z makaronu. Mnisi wykonujÄ…c swoje mandale używajÄ… piasku, spÄ™dzajÄ…c nad jej wykonaniem wiele czasu, by nastÄ™pnie jednym ruchem zburzyć wÅ‚asne dzieÅ‚o, ta praktyka uczy faktu przemijania i nie przywiÄ…zywania siÄ™ do efektów wÅ‚asnej pracy.

 

 

Archetyp:

Pierwowzór, prototyp, wg Junga archetyp jest rodzajem symbolu zakodowanego w nieÅ›wiadomoÅ›ci, jednakowo odczytywanego dla caÅ‚ej zbiorowoÅ›ci ludzkiej.

 

   ZachÄ™cam wszystkich do poznawania siebie poprzez technikÄ™ malowania mandali

Terapeuta regresingu i terapii alternatywnych

Monika Więch

 

 

ŹródÅ‚o:

„Kreatywna Mandala” Susanne F. Fincher

„Moja Mandala” WiesÅ‚aw Karola

bottom of page